VisitDenmark

Kine Vinje's København favoritter

Designer og interiørprofil Kine Vinje og mannen Tom deler sine favoritter og skjulte perler i København – byen der hverdagsmagi møter estetikk. De elsker å oppleve København fra sykkelsetet, gjennom brosteinsgater og nabolag fylt med små designbutikker og koselige kaféer.

Kvinne ved bygning og sykkel i København
Bilde: Kine Vinje

Det kreative ekteparet reiser på en tre-dagers tur, og deler sin liste over ting å se, spise og nyte i København. En fin blanding av kjente og kjære opplevelser og andre nye og spennende skatter du kan sette på ønskelisten for ditt neste København-besøk.

Glyptoteket
Bilde: Kine VInje
Kvinne holder meny på cafe i København
Bilde: Kine Vinje

Nordens koseligste storby er populær året rundt, og med mange mennesker i byen også på vintertid, oppfordrer Kine til å bevege seg litt utenfor Indre by. Og gjerne på sykkel! Det er nemlig i de små bydelene sjarmen virkelig kommer frem - der tempoet senker seg og roen dukker opp mellom bakerier, nabolagskaféer og fargerike butikker.

"Jeg vil si at København har en helt egen vibe. Casual, men samtidig utrolig kult."
Kvinne på sykkel i Københavns gater
Bilde: Karen Vinje
Solen lyser inn i cafe i Købehavn på høsten
Bilde: Kine Vinje

På oppdagelse i Københavns bydeler

Det er nesten umulig å velge én bydel, synes Kine, for København er stor og alle områdene har sin helt egen sjarm - og alle er verdt et besøk. Det fine er at det er så lett å komme seg rundt, men hun vil likevel si at det kan være lurt å fokusere på et par bydeler av gangen, så man virkelig får kjenne på stemningen. 

Hvis hun må velge én bydel, så er de ekstra glade i Nørrebro. Det er noe med energien der - litt rått, litt kreativt og veldig levende. Små bakerier, fargerike butikker, vintagefunn og mennesker fra hele verden i samme gate. 

Men Kine nevner at hun personlig er veldig glad i Vesterbro, Frederiksberg og Christianshavn. Alle helt forskjellige, men like fine på hver sin måte.

Det er nesten umulig å velge én bydel, for København er stor og alle områdene har sin helt egen sjarm - og alle er verdt et besøk.
Kvinne holder kaffe
Bilde: Kine Vinje
Mennensker sitte ute på cafe i københavn
Bilde: Kine Vinje

Kines favorittkafeer i København

København bugner av gode steder, men noen skiller seg alltid litt ekstra ut for Kine.

 Juno the Bakery er nesten som en liten religion - kanskje et av de beste bakeriene i verden? Forbered deg på kø, men det er verdt hvert eneste minutt. 

Baaden i Christianshavn. En liten togvogn nede ved kanalen, og når solen treffer vinduene der føles det nesten litt magisk. Ta en spicy chai latte og bare sitt og se på livet som glir forbi.

Mad & Kaffe til frokost eller lunsj, er en annen favoritt de anbefaler.

Nyhavn med julelys
Bilde: Kine Vinje

Parets topp 3 favorittøyeblikk i København

Tivoli - i år var det ekstra julete og ekstra magisk. Sånne øyeblikk hvor du kjenner at du nesten blir litt barn igjen.
 

Reffen - og her sniker Kine inn et par favoritter i nærheten også: La Banchina, Copenhagen Contemporary og Hot Tub Cph med sauna og badstu. En perfekt kombinasjon av kunst, hav, varme og den der litt rå København-følelsen.
 

Pio Vinbar - en liten skjult perle for oss nordmenn kanskje? En god miks av folk, nedpå stemning og god mat og drikke. Et sånt sted du drar innom for å få viben før du fortsetter videre ut i kvelden.

Hus på Christianshavn
Bilde: Kine Vinje
Kvinne sitter på benken og spiser bakverk
Bilde: Kine Vinje

Drømmedag i København

Når Kine skal tipse om sin drømmedag i København fra start til slutt, starter reisen på sykkel i Indre By og går på to hjul forbi Nyhavn -  det er alltid et skue, uansett sesong!

Derfra går turen videre inn i Christianshavn for en liten pause på Baaden, før du triller videre mot Reffen. Det er et perfekt sted å henge litt, og nå om vinteren har de både skøytebane og julemarked som gir ekstra stemning. 

Og ikke glem Copenhagen Contemporary, og La Banchina når du er i området!

Resten av dagen kan du bruke på å utforske ett nabolag ordentlig, og så avslutte kvelden med en god middag eller et glass et sted som føles riktig den dagen. København er best når du tar dagen litt som den kommer.

København er best når du tar dagen litt som den kommer.
Vinterbad i København
Bilde: Kine Vinje
Sauna København
Bilde: Kine Vinje

Enten man er vinterbader eller ei, anbefaler Kine Hottub Copenhagen som et opplagt stopp etter en opplevelsesrik vinterdag i København. Kine valgte saunaen og Tom hoppet også i havnebadet. Men det er helt valgfritt selvfølgelig!

Kaffe på farten i København
Bilde: Kine Vinje
I år var Tivoli ekstra julete og ekstra magisk. Sånne øyeblikk hvor du kjenner at du nesten blir litt barn igjen.
Tivoli i København på vinteren
Bilde: Kine Vinje
Selfie på kjærestetur i København
Bilde: Kine Vinje